06-12-2019  
Mikołaja i Emiliana  
Klub Jeździecki    
Oferta    
Regulamin    
Organizacja zajęć    
Galeria    
Kontakt    
Restauracja    
Poleć znajomemu
 

Zobacz przykładową lekcję jazdy konnej w Stajni Wilanów: Film cz. 1 Film cz. 2

Naukę jazdy konnej możemy zacząć praktycznie w każdym wieku, niemniej jej specyfika będzie tymże wiekiem zdeterminowana.

Dla najmłodszych proponujemy aktywne oprowadzanki, na które przychodzimy bez zapisu w soboty i niedziele od godziny 12 (zapraszamy od kwietnia). Dzieci oswajają się z końmi, budują motorykę ruchu, wytrzymałość, eliminują napięcia mięśniowe a tym samym znacząco usprawniają późniejszy okres edukacji jeździeckiej.

Młodzież naukę jazdy może rozpocząć od zajęć na lonży.

Zajęcia tego typu zalecane są dla wszystkich zaczynających swoją przygodę z końmi, również dla pełnoletnich czy też seniorów.

Zajęcia trwają zwyczajowo 30 min.

Podczas zajęć instruktor prowadząc konia na lonży (rodzaj linki) po okręgu wprowadza ucznia w arkana sztuki jeździeckiej. Dzięki temu, iż o sterowanie koniem (tempo, kierunek) dba prowadzący uczeń może skoncentrować się na budowaniu równowagi, kształtowaniu poczucia rytmu. Do każdego jeźdźca podchodzimy indywidualnie, dostosowując tempo wprowadzania nowych elementów tak aby kontakt z koniem stał się prawdziwą atrakcją i przyjemnością. Dbamy również o staranny dobór koni.

Podczas zajęć docelowo przerabiamy wszelkie sytuacje mogące spotkać jeźdźca podczas samodzielnej jazdy, staramy się go oswoić z problemami, które mogą się pojawić i próbujemy wykształcić automatyzm prawidłowych zachowań. Podczas zajęć poruszamy się w stępie, kłusie i galopie, ćwiczymy pełny siad, półsiad oraz anglezowanie. Staramy się wykształcić rękę niezależną od dosiadu i ustabilizować łydkę, budujemy poczucie równowagi i umiejętność podążania ciałem za ruchem konia. Jest to najistotniejszy etap w szkoleniu, to właśnie w tym okresie kształtujemy nawyki i tworzymy jeździecki fundament. Zalecamy zwłaszcza w tym okresie regularność i intensyfikację ćwiczeń. Rekomendujemy częstotliwość (m in. ze względu na tzw. pamięć ciała) 2 razy w tygodniu najlepiej w stałych terminach.


Pamiętaj:

Zbyt wcześnie rozpoczęta jazda samodzielna prowadzi zwykle do wykształcenia nieprawidłowych zachowań oraz nawyków niezwykle trudnych do skorygowania w późniejszym okresie.

Świadomy, nawet zaawansowany jeździec w celu przeprowadzenia drobnych korekt potrafi powrócić do zajęć na lonży.

Tych, którzy zakończyli etap szkolenia na lonży a chcą pieczołowicie dopracować swój warsztat jeździecki, zapraszamy do jazdy na „round penie”  Nasz round pen jest, co prawda kwadratowy, co jest swoistym ewenementem, ale umożliwia kontynuowanie rozpoczętych na lonży lekcji w zupełnie innym wymiarze. Tu jeździec porusza się na koniu samodzielnie wokół stojącego pośrodku instruktora, który dzięki temu, iż koń nie może się praktycznie od niego oddalić może wpływać na jego ruch wzmacniając pomoce jeźdźca. Dodatkowym plusem jest możliwość korygowania jeżdżącego w każdym momencie, gdyż znajduje się on praktycznie „na wyciągniecie ręki”

Tu oswajamy się z jazdą samodzielną, uczymy się „sterowania” koniem, próbujemy zatrzymań, zmian kierunku jazdy, podejmujemy próby samodzielnych zakłusowań i zagalopowań, pokonujemy w półsiadzie leżące na ziemi drągi.

Dzięki tym lekcjom jazda w zastępie będzie łatwiejsza, a jeździec będzie poruszał się na koniu poprawnie. U nas na „round penie” mogą jeździć jednocześnie max. dwie osoby.

Tym, którzy w zadawalającym stopniu opanowali podstawy i w miarę swobodnie poruszają się na koniu polecamy jazdę w zastępie.

Zastęp jest to grupa osób jeżdżących konno, jednocześnie, zwykle na ogrodzonym czworoboku.

Poruszają się oni w szyku zwykle „gęsiego” z zachowaniem odpowiednich odstępów w trzech podstawowych chodach wykonując polecenia instruktora i realizując nałożone zadania szkoleniowe.

Od osób chcących jeździć w zastępie wymagamy conajmniej samodzielnego, swobodnego poruszania się w stępie i kłusie. Naukę galopu możemy doskonalić, ale początki musimy mieć już za sobą. 

Poprawne anglezowanie, równowaga, opanowany półsiad umiejętność zatrzymania konia, samodzielne zakłusowanie, zdolność do utrzymywania wystarczającego odstępu od poprzedzającego

konia, a wreszcie możliwość powodowania koniem tak, aby jechał on tam gdzie chce jeździec a nie odwrotnie to minimum umiejętności, które powinniśmy posiadać, aby dołączyć do zastępu.

Zalecamy skromność w ocenie umiejętności własnych a zwłaszcza swoich dzieci.

Osobom zaawansowanym jeździecko, jako urozmaicenie, proponujemy dwugodzinne wypady konne do Lasów Kabackich. Na nasze eskapady zapraszamy wszystkich tych, których, umiejętności jeździeckie, choć raz mieliśmy możliwość podziwiać. Przypominamy, iż poziom trudności tych jazd jest zróżnicowany a zawsze obowiązuje wszystkich zasada dostosowania się do „najsłabszego ogniwa”

Gdy grupa jest liczniejsza i zróżnicowana pod względem zaawansowania, istnieje możliwość dzięki dwóm prowadzącym rozdzielenia się na dwie grupy, z których jedna szaleje umiarkowanie a druga może „pójść na całość”

Zajęcia indywidualne polecamy raczej zaawansowanym jeźdźcom pragnącym doskonalić swoje umiejętności skokowe, czy ujeżdżeniowe, przygotowującym się do egzaminów na odznaki jeździeckie, czy wymagającym z jakichś względów zindywidualizowanego podejścia.


Wytyczne organizacyjne:

Na jazdy zapisujemy się telefonicznie: 

501-507-383 - Instr. Rek. Ruch. ze Spec. Jazda Konna, Instr. Szkolenia Podstawowego PZJ


Podczas prowadzenia zajęć instruktorzy nie odbierają telefonów, zatem prosimy o wyrozumiałość i wytrwałość w dzwonieniu.

Planujmy swoje jazdy z lekkim chociażby wyprzedzeniem, nie zapisujmy się w ostatniej chwili.

Osoby jeżdżące samodzielnie (zastęp, teren, jazda ind.) przygotowują przydzielone konie do jazdy we własnym zakresie. Instruktor oczywiście może pomóc, a z całą pewnością skontroluje poprawność poczynań jeźdźców, nie mniej umiejętność jazdy to również umiejętność obchodzenia się z koniem, w tym jego czyszczenie i siodłanie. Dzieciom pomagają opiekunowie.

Na jazdę w zastępie, indywidualną, czy wyjazd w teren zjawiamy się z minimum 20 minutowym wyprzedzeniem.

Osoby zapisane na lonże proszone są o wcześniejsze (10-15min) zgłoszenie swojego przybycia - umożliwi to prowadzącemu przygotowanie konia do zajęć i punktualne ich rozpoczęcie.

Podany czas trwania zajęć jest czasem aktywnym, liczonym od momentu znalezienia się w siodle, warunkiem jest oczywiście punktualne przybycie.

Prosimy pamiętać, iż osoby odbywające jazdy zobowiązane są do bezwzględnego podporządkowania się poleceniom instruktora prowadzącego zajęcia. Jego ocena umiejętności jeźdźca nie podlega negocjacji (zwłaszcza podczas prowadzonej jazdy). Ze względów bezpieczeństwa instruktor może nie zezwolić na galop, lub wyłączyć z jazdy w zastępie osoby niespełniające wymaganego minimum.